Domůbezhotovostní platbyBezhotovostní platební styk aneb co všechno je bezhotovostní placení

Bezhotovostní platební styk aneb co všechno je bezhotovostní placení

Jak již vyplývá z názvu, bezhotovostní platební styk je veškeré placení bez hotovosti. Nemusíte s sebou tedy nosit peníze v hotovosti, ale zaplatíte jiným způsobem. Jak?

Co všechno patří do bezhotovostních plateb

Do bezhotovostního placení patří:

  • placení platební kartou, hodinkami, čipem v mobilu,
  • placení příkazem k úhradě,
  • placení příkazem k inkasu,
  • internetové bankovnictví,
  • mobilní bankovnictví,
  • kryptoměny.

Platební karta

Placení platební kartou je dnes asi nejrozšířenějším způsobem bezhotovostního placení. Můžete mít kreditní nebo debetní platební kartu. Kreditní platební karta je u našich spotřebitelů z nějakých důvodů více oblíbená, ačkoliv s sebou nese závažná rizika. Kreditní karta znamená, že čerpáte peníze z úvěru a musíte je do určité doby splatit. Jestliže je nesplatíte, platíte velmi vysoký úrok. Výhodou však je, že kreditní kartu můžete mít i u banky, u níž nemáte otevřený běžný účet. Debetní platební karta je oproti tomu kartou od banky, u které máte běžný účet a čerpáte peníze z vlastního účtu. Potud nebezpečí nehrozí (leda že vyčerpáte všechny peníze). I k debetní kartě a účtu můžete mít však sjednaný kontokorent. Do výše kontokorentního úvěru pak můžete čerpat peníze navíc, ovšem do určitého data je musíte splatit. Jinak zase hrozí poměrně velký úrok.

Karta může být většinou použita do určité částky (např. 500 Kč) bez PINu, nad tuto částku pak musíte zadat PIN. Při používání platební karty si však musíte dávat pozor na několik věcí. Jednak byste neměli mít nikde v blízkosti karty napsaný PIN, protože při odcizení hrozí zneužití vašich údajů. Dále pak byste při výběru z bankomatu i při placení v obchodech měli zadávat PIN velmi obezřetně, aby jej nemohl nikdo jiný vidět. Při odcizení platební karty ihned kontaktujte svou banku, aby ji zablokovala. Další obezřetnosti je potřeba při placení kartou na internetu, zejména v obchodech, které neznáte, nebo jsou zahraniční. Vždy se vyplatí stanovit si v bance limit, do kterého lze na internetu platit platební kartou, abyste nebyli nemile překvapeni, že vám z účtu odešlo příliš mnoho peněz.

blank
Zdroj foto: Envato

Placení hodinkami

Dnes stále rozšířenější je také placení pomocí chytrých hodinek. Placení je bezkontaktní (jako placení platební kartou), ale hodinky musejí mít integrovanou funkci NFC. Tuto funkci poskytují hodinky různých operačních systémů (Apple, Google) a většina bank toto placení rovněž podporuje.

blank
Zdroj foto: Envato

Placení mobilem

Stejně tak placení mobilem je stále na vzestupu. Funguje v podstatě stejně jako placení hodinkami, je potřeba si stáhnout platební aplikaci, kterou má vaše banka k dispozici pro tyto účely.

blank
Zdroj foto: Envato

Placení příkazem k úhradě

Příkaz k úhradě může být fyzický (zajdete do banky a vyplníte jej), ale to už je způsob spíše pro starší generaci. Nebo může být příkaz k úhradě v podstatě zadáním platby přes internetové nebo mobilní bankovnictví. Ano, i to je klasický příkaz k úhradě. I když v mobilním bankovnictví častokrát stačí zadat jen číslo účtu příjemce a částku, zatímco klasický příkaz k úhradě obsahuje ještě datum vystavení, datum splatnosti, měnu, variabilní symbol, konstantní symbol a specifický symbol a podpis.

Placení příkazem k inkasu

Pokud nějaké instituci dovolíte, aby z vašeho účtu inkasovala peníze, zadáte své bance souhlas s inkasem ve prospěch tohoto příjemce. Ten pak zadává příkazy k inkasu z vašeho účtu. Inkaso může být jednorázové nebo opakované do určité výše částky.

blank
Zdroj foto: Envato

Internetové a mobilní bankovnictví

Mezi internetovým a mobilním bankovnictvím není až takový rozdíl. Internetové bankovnictví obsluhujete většinou pomocí počítače, notebooku, laptopu nebo chrombooku. Obvykle k potvrzení platby budete potřebovat klíč, který se vám vygeneruje a potvrdíte jej přes chytrý telefon. Mobilní bankovnictví má výhodu v tom, že (pokud máte již novější verzi, která vás identifikuje pomocí otisku prstu) už nemusíte potvrzovat klíč – jedině při platbách převyšujících určitý limit (např. 10 000 Kč). Klíč potvrzujete kombinací čísel, která byste také neměli nikomu cizímu sdělovat.

Kryptoměny

Poměrně novou záležitostí jsou tzv. kryptoměny. Jedná se o digitální měnu nebo elektronické peníze, které jsou charakteristické složitým šifrováním, decentralizací (neexistuje banka) a směnou prostřednictvím peer-to-peer sítí. Kryptoměny nakoupíte na speciálních směnárnách nebo burzách a platit s nimi můžete na e-shopech. Také s nimi můžete obchodovat. Mezi nejznámější kryptoměny patří Bitcoin (je také nejstarší), dále Dash, Ethereum, IOTA, Litecoin, Monero, NEM, NEO, Ripple, Waves, Zcash. Kryptoměny však mají oproti svým jednoznačným výhodám i jisté nevýhody: například se z důvodu anonymity často používají pro nelegální obchody, jejich „těžba“ prostřednictvím počítačů, mobilů atd. produkuje větší množství CO2 a velké množství elektroodpadu.

blank
Zdroj foto: Envato
RELATED ARTICLES

Další články