Kryptoměny jsou poměrně novým nástrojem placení a obchodování. Jedná se o digitální měnu, kterou můžete najít i pod názvem digitální peníze, virtuální měna nebo také alternativní měna.
Proč vznikly kryptoměny
Kryptoměny původně vznikly jako nepadělatelné, neovlivnitelné a decentralizované měny, díky nimž se dají velké částky peněz převádět na různé vzdálenosti za relativně nízké poplatky. Dnes jsou mnohé kryptoměny také klasickými investičními instrumenty. Zájem o jednotlivé kryptoměny je dán zejména jejich historií a volatilitou (tj. mírou kolísání hodnoty daného aktiva, v tomto případě kryptoměny).
Jak vznikají kryptoměny
Kryptoměny vznikají tzv. těžením. Těžba spočívá v řešení složitých výpočetních operací. Proto se ale také s kryptoměnami pojí velké emise CO2 a vysoký odpad výpočetní techniky.

Které kryptoměny jsou nejznámější
Nejznámější je nejstarší kryptoměna Bitcoin. Bitcoin je kryptoměna a internetová open-source P2P platební síť, která vznikla v roce 2009. Cena 1 Bitcoinu byla v únoru roku 2021 1 milion korun. Poté, co čínská vláda Bitcoin v září roku 2021 zakázala, jeho hodnota poklesla.
Další kryptoměny jsou Litecoin, Eretheum, Cardano, Avalanche, Wawes, Zilliqa, Tether, Ripple, NEO, NEM a mnoho dalších.
Kurzy kryptoměn a co je ovlivňuje
Kryptoměny mají kurzy stejně jako jiné měny. Kurz kryptoměn většinou závisí na mnoha okolnostech. První z nich je důvěra uživatelů a investorů. Jestliže stoupá poptávka po určité kryptoměně, zvyšuje se i její kurz. Jestliže naopak klesá poptávka, kurz se snižuje. Důležitá je také využitelnost kryptoměn – jestliže se dá kryptoměnami platit na internetu a většina obchodníků je přijímá, jejich kurz opět roste. V některých zemích, kde mají nestabilní vlastní měnu, si lidé nakupují virtuální kryptoměny, aby tak uložili své peníze bezpečněji. Na kurzy kryptoměn však mají vliv i vyjádření/schválení/zákaz vlád nebo mediální pozornost. A v neposlední řadě mohou kurzy kryptoměn snižovat i útoky hackerů.

Jak obchodovat s kryptoměnami
Obchodování s kryptoměnami je podobně náročné a ziskové jako obchodování s akciemi. Je potřeba mít k tomu určité znalosti a je třeba počítat jak s velkými zisky, tak i s velkými ztrátami. Cyklus kryptoměn stejně jako cyklus akcií prochází sinusoidami, takže po každém pádu následuje vzestup a obráceně.
- Nikdy neobchodujte s větší částkou kryptoměn, než kterou si můžete dovolit ztratit.
- Trh s kryptoměnami je více nestabilní než trh s akciemi.
- Přečtěte si zásady obchodování, sledujte grafy, ale rozhodujte se sami.
- Buďte připraveni opustit pozici v okamžiku, kdy je to pro vás výhodné (nikoliv když kryptoměna začne ztrácet).
- Nastavte si funkci stop loss, tj. nastavení ceny, při níž přiznáte ztrátu a kryptoměna se automaticky prodá – je to výhodné zejména z toho důvodu, že nebudete mít ztrátu ještě větší.

Co ještě budete potřebovat
K obchodování s Bitcoiny a dalšími kryptoměnami budete potřebovat digitální peněženku – hardwarovou nebo softwarovou a dále také směnový servis, prostřednictvím kterého budete nakupovat a prodávat (např. Coinbase).