Domůbezhotovostní platbyVýhody a nevýhody bezhotovostního platebního styku

Výhody a nevýhody bezhotovostního platebního styku

Výhody i nevýhody bezhotovostního platebního styku si musíme nastínit v porovnání se stykem hotovostním. Jen tak nám vyplynou opravdu jasně a srozumitelně pro každého.

Výhody pro uživatele

Nejprve se zaměříme na výhody bezhotovostního platebního styku. Přece jen je to v současné době preferovaný způsob placení.

Nemusíte s sebou nosit hotovost

Velkou výhodou tohoto způsobu placení je to, že s sebou nenosíte hotovost, která by vždy byla poněkud omezená. Mohlo by se vám stát, že nebudete mít dost prostředků na všechno, co chcete koupit. Hotovost vám také mohou ukrást kapesní zloději (dále uvidíte, že peníze na účtu také). Když platíte hotově, musíte si spočítat, kolik vám má prodavač vrátit (anebo mu nechat drobné). Při placení kartou, hodinkami nebo mobilem se zaplatí přesně ta částka, která je na displeji.

Jednoduchost

Placení kartou, hodinkami nebo mobilem je jednoduché. Ve většině případů stačí přiložit kartu, hodinky nebo mobil k platebnímu terminálu. Jen při vysokých částkách je potřeba u karty zadat PIN.

Úspora času

Placení kartou vám uspoří čas, který byste museli věnovat výběru hotovosti z bankomatu nebo v bance.

Úspora poplatků

Stejně tak placení kartou uspoří poplatky, které jsou spojené s výběrem hotovosti.

Výhodný kurz pro zúčtování zahraničních plateb

Kurz pro zúčtování zahraničních plateb se počítá podle kurzu deviza prodej a je výhodnější než při výběru/směně peněz, kde se účtuje podle valuta prodej.

blank
Zdroj foto: Envato

Výhody pro obchodníky

I obchodníci mají raději platební karty či jiné druhy bezhotovostního placení. Přináší jim totiž také jisté výhody:

  1. Vyšší bezpečnost na prodejně díky tomu, že zde mají nižší hotovost – tj. prodejna neláká zloděje.
  2. Zaručené platby – platby kartou jsou zaručené bankou, která kartu vydává.
  3. Větší obrat – lidé platící kartou nejsou omezeni finančními prostředky a často utrácejí více než lidé s hotovostí.

Nevýhody pro uživatele

Poplatky

S platební kartou bývají spojeny i určité poplatky, záleží však na vaší bance i na konkrétním obchodníkovi. Zkrátka někde se platit kartou vyplatí a jinde zase tolik ne. Měli byste si konkrétní situaci ověřit předem.

Ztráta/odcizení karty

Jestliže kartu ztratíte nebo je vám odcizena, měli byste to co nejrychleji nahlásit bance, aby kartu zablokovala. Rozhodně byste neměli mít PIN napsaný na kartě ani v její blízkosti – např. v peněžence, mezi doklady apod. I tak pořád hrozí, že pokud máte sjednány platby do 500 Kč bez zadání PINu, může zloděj kartu opakovaně použít až do jejího zablokování.

Neakceptace karet obchodníky

Bohužel i dnes existují obchodníci, kteří karty neakceptují. Jsou to třeba menší obchody, stánky apod. Platební terminál se jim totiž nevyplatí zakoupit.

Nemáte přehled o svých prostředcích

Pravdou také je, že placení kartou svádí k vyššímu utrácení, protože nemáte takový přehled o svých peněžních prostředcích. Obvykle to, kolik jste utratili, zjistíte až z výpisu nebo z internetového či mobilního bankovnictví.

blank
Zdroj foto: Envato

Nevýhody pro obchodníky

Instalace platebního terminálu

Obchodníci si kvůli placení kartou musí pořídit platební terminál, který stojí určité finanční prostředky.

Platby za placení kartou

Nejen vy, ale i obchodních odvádí bance poplatky za placení platební kartou. Pokud je tedy utracená částka nízká, obchodníkovi se to nevyplatí.

Jak si chránit platební kartu

Hodinky a mobil vám sice také může zloděj ukrást, ale bude to těžší a také bude složitější se k vašim platebním metodám dostat. Jsou většinou chráněné otiskem prstu nebo jiným dvoustupňovým zabezpečením. Také nejhůře na tom je z hlediska bezpečnosti právě platební karta. Ale pokud budete dodržovat následující doporučení, nemělo by se vám nic stát:

  1. Nikdy nepište PIN na kartu nebo do její blízkosti. Nejlepší je si ho pamatovat.
  2. Platby do 500 Kč si nastavte tak, že je můžete provádět bez zadání PIN, vyšší platby vždy s PINem.
  3. Zadejte si u banky limit, do kterého můžete vybírat denně/týdně/měsíčně. Hodí se to nejen pro případ odcizení karty, ale i tehdy, když si sami nejste schopni hlídat výdaje – zejména ty drobné, které mohou narůstat.
  4. Při placení kartou na internetu se nikdy neuvádí PIN, pouze číslo karty, platnost a CVC.
RELATED ARTICLES

Další články