Pokud znáte základní druhy bezhotovostního placení, jako je například platba kartou, příkaz k úhradě, příkaz k inkasu, možná vás bude zajímat, že existují i další možnosti. Jejich použití je vázáno jistými pravidly, ale takovou směnku nebo šek můžete využít i vy.
Dokumentární akreditiv
Dokumentární akreditiv je platební a zajišťovací instrument u banky, jímž banka dává písemný závazek kupujícímu/příkazci, že vyplatí určitou peněžní částku při splnění určitých podmínek. Podmínkou pro plnění (placení) bankou je předložení dokumentů prodávajícím. Tady si musíte dát pozor na to, že banka kontroluje jen dokumenty, nikoliv zboží nebo služby, které se prodávají.
Výhody akreditivu
Akreditiv má výhody jak pro kupujícího, tak pro prodávajícího. Kupující má jistotu, že bude platit až po splnění podmínek, a také díky akreditivu získá zboží včas a v předepsané kvalitě. Prodávající má zase výhodu v tom, že závazek vůči němu přejímá banka, nikoliv kupující – nenastane pravděpodobně nezaplacení, a může využít akreditiv jako způsob ručení vůči svým dodavatelům.
Dokumentární inkaso
Poněkud jiným nástrojem je dokumentární inkaso. Jedná se o bezzávazkový instrument placení. V tomto případě je vydání zboží a dokumentů k němu podmíněno zaplacením (nebo třeba akceptací směnky).
Výhody dokumentárního inkasa
Výhodou pro kupujícího je, že tento způsob placení mu neváže platební prostředky. Je také výhodné při dovozu zboží. Výhodou pro prodávajícího je snad jen to, že pokud je kupující opravdu ochoten zboží odebrat, dostane zaplaceno. Avšak pro prodávajícího je tento instrument méně výhodný, protože zaplacení negarantuje.
Směnka
Další zajímavou možností bezhotovostního platebního styku je směnka, i když ta se může nacházet na pomezí hotovostního a bezhotovostního placení. Směnka je cenný papír, který může být vydaný buď tzv. na řad nebo na jméno. Směnka musí mít vždy listinnou podobu a musí obsahovat závazek dlužníka zaplatit dlužnou částku v určeném čase a místě. Někdy se proto směnce také říká dokonalý cenný papír, protože obsahuje všechny náležitosti sama v sobě.
Základní druhy směnky
Směnka vlastní – účastníky této směnky jsou jen dva účastníci, tedy emitent (výstavce, ten, kdo směnku vystavuje) a remitent (osoba, na jejíž řad či jméno je směnka vydána). Tuto směnku poznáte velmi jednoduše podle toho, že obsahuje jasný závazek/platební slib „Zaplatím“.
Směnka cizí – účastníci této směnky jsou minimálně tři – emitent, remitent a směnečník (osoba, jíž je přikázáno platit). Zase ji poznáte podle znění, které je tentokrát „Zaplaťte“.
Náležitosti směnky
Aby byla směnka platná, musí obsahovat:
- označení, že jde o směnku (přímo v textu),
- bezpodmínečný slib zaplatit určenou sumu (směnka vlastní) nebo bezpodmínečný příkaz zaplatit určenou sumu (směnka cizí),
- jméno toho, kdo má platit (směnka cizí),
- (jména dalších ručitelů v případě směnky vlastní),
- splatnost směnky (na viděnou, na určitý čas po viděné, na určitý čas po vystavení směnky, na určitý den),
- místo, kde má být placeno,
- jméno toho, komu má být placeno,
- datum a místo vystavení směnky,
- podpis výstavce.

Šek
Za jistých okolností se za bezhotovostní placení může považovat i šek. Šek je původně bankovní formulář a až jeho vyplněním vzniká cenný papír. Šek se blízce podobá směnce, avšak je jednodušší: nemá přímého dlužníka, je vždy splatný na viděnou...
Šek stojí ale také na pomezí placení hotovostního a bezhotovostního. Jestliže si šek necháte proplatit v hotovosti, jedná se o hotovostní platební styk. Jestliže šekem zaplatíte nebo jej postoupíte pomocí indosamentu na jiného majitele, jedná se o bezhotovostní placení.
Co musí obsahovat šek
Aby byl šek platný, musí obsahovat:
-
- označení „šek“,
- bezpodmínečný příkaz k vyplacení,
- částku a měnu,
- jméno toho, kdo má platit,
- místo, kde má být placeno,
- datum a místo vyplacení,
- podpis výstavce šeku.
