Ačkoliv je bezhotovostní placení vcelku běžnou záležitostí a velmi nám zjednodušuje život, přesto jsou věci, na které byste si měli dávat pozor. V tomto článku je najdete souhrnně sepsané.
Při platbách kartou
Začneme platbami kartou v obchodě a výběrem z bankomatu. Tady byste si vždy měli dávat pozor na to, aby nikdo jiný neviděl váš PIN. PIN nesmí být nikdy napsán přímo na kartě. Dále je potřeba dávat pozor na zcizení karty a v případě její krádeže ihned kontaktovat banku.
Při platbách kartou na internetu
Při platbě kartou na internetu nikdy nezadáváme PIN, ani ho nikam nepíšeme. Zadáváme pouze číslo karty (12 číslic), datum platnosti (MM/RR) a tzv. CVC (3 číslice). Nakupujeme pouze v ověřených obchodech. Pokud vaše banka umožňuje zrušit nezaúčtované transakce, pak je můžete do určité doby zrušit, tato operace je však zpoplatněna. Abyste znemožnili zneužití své karty přes internet, můžete mít u své banky povolené platby kartou. Toto povolení můžete také zadat těsně před transakcí, kterou chcete provést. Dobré je také sjednat si nastavení limitu, do kterého se mají platby provádět – limit lze nastavit na jednu platbu, na jeden den, jeden měsíc… A také doporučujeme nikdy neukládat data ke kartě na internetu, a to ani v internetovém obchodě, kde nakupujete často. Zamezíte tím opět zneužití karty nepovolanou osobou.

Při platbách kartou v zahraničí
Do zahraničí si vyměňte aspoň pár drobných mincí, ať máte na zaplacení WC, parkovného a drobných nákupů. Jinak asi bude dobré platit kartou, jelikož to bude pohodlnější a nebudete muset složitě přepočítávat kurz. I když – dejte si pozor na Dynamic Currency Conversion (zkratka DCC), protože díky němu se vám na displeji platebního terminálu zobrazí částka v cizí měně i v českých korunách. Ovšem převod záleží na společnosti, která převod poskytuje, a tak je pro vás (v českých korunách) většinou nepříznivý.
TIP: Spočítejte si na mobilu v kalkulačce nebo konvertoru měn, jaký je skutečný kurz a částka v korunách!

Při platbách v internetovém a mobilním bankovnictví
A teď se podíváme na to, na co si dát pozor při platbách v internetovém a mobilním bankovnictví. Zde musíte hlavně dbát na to, abyste zadávali správné údaje. Je totiž velmi pravděpodobné, že internetové a mobilní bankovnictví vám nikdo nezneužije, protože je chráněno otiskem prstu nebo klíčem, který potvrdíte v mobilu (nebo obojím).
Příkazy k úhradě
U příkazů k úhradě si dávejte pozor, abyste správně zadali číslo účtu, částku, variabilní symbol. Použijete-li QR kód, vše se vám načte samo. Nejvíce chyb udělá sám člověk přepisem čísel, proto je lepší si celý příkaz, než ho pošlete ke zpracování, ještě jednou zkontrolovat.
Trvalé příkazy k úhradě
Zde si kromě výše uvedeného dávejte pozor na to, abyste správně zvolili den, kdy mají platby odcházet. Ideální je, když je zvolen krátce po vaší výplatě, protože tak máte jistotu, že se vždy provede a bude na něj dostatek peněžních prostředků.

Instalace bezpečnostního programu
Aby se vám do mobilu nedostaly různé viry, zejména trojské koně, které pak posílají údaje o bankovnictví dále, instalujte si dobrý bezpečnostní/antivirový program. Tady se nevyplatí šetřit, takže klidně použijte placený a ověřený než nějakou bezplatnou náhražku. Vyluxování účtu vám za to rozhodně nestojí.
